Proč policisté tahali Zítka z auta

Vysvětlení dramatického zásahu na dálnici.

Foto: Facebook Pavla Zítka-prověřuje policie kvůli podezření ze zpronevěry.

Případ, kvůli kterému byl známý dezinformátor Pavel Zítko dramaticky zadržen přímo na dálnici D7, se týká podezření kolem firmy Tycoon69, zjistily Seznam Zprávy.
Dálnice D7 u Postoloprt, úterý 10. října před polednem. Policisté zastavili tmavé BMW, které řídil Pavel Zítko, jedna z nejviditelnějších postav tuzemské dezinformační scény. Zítko se před policejní hlídkou zavřel v autě a odmítal vystoupit. Vše vyvrcholilo, když policisté rozbili okno u vozu a vytáhli ho ven.

Následně policie jen stručně uvedla, že Zítko je podezřelý ze spáchání trestného činu zpronevěry. Seznam Zprávy nyní zjistily, že se jedná o případ firmy Tycoon69. Jde o projekt, který vznikl původně ve Švýcarsku, odkud se rozšířil do dalších zemí, ale podle kritiků připomínal letadlo z devadesátých letech.

Společnost Tycoon69, v jejíž české pobočce je Zítko jednatelem, nabízela investice do poukázek na neexistující kryptoměnu a těm, kteří přivedli další členy, pak za to dávala odměny. Na svém webu tvrdí, že má přes 30 tisíc klientů.

Zítko Seznam Zprávám řekl, že mu žádná obsílka úřední cestou doručena nebyla. „Nemohl jsem vědět, že bych v nějaké věci měl vypovídat,“ doplnil.

Po vytažení z vozu na dálnici D7 odvezli Zítka na služebnu v Postoloprtech. Podle něj probíhal výslech, kterého se zúčastnili dva policisté z Prahy, zhruba půl hodiny a týkal se zmíněné firmy Tycoon69. „Týkalo se to údajné zpronevěry u firmy Tycoon69, ke které jsem vypovídal,“ doplnil Zítko. Kvůli tomu, že podepsal policistům prohlášení o mlčenlivosti, pak nechtěl říkat další podrobnosti.

Jak bylo uvedeno, tomuto případu se policie věnovala už před třemi roky. Nakonec ho odložila. Teď se ale k němu vrátila, protože vyšetřovatelé podle zdrojů Seznam Zpráv získali nové důkazy přímo od Finančního analytického úřadu.

„S ohledem na probíhající trestní řízení není možné v současné chvíli poskytovat podrobnosti,“ uvedl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Pavel Zítko ale podle vyšetřovatelů z ničeho v současné době obviněn nebyl.

„Já jsem nebyl z ničeho obviněn, já jsem byl pouze prověřován a vypovídal jsem v duchu prověřování, tím pádem tenhleten zákrok, který policie předvedla, měl asi zastrašit lidi,“ prohlásil Zítko.

Kdo je Pavel Zítko

Pavel Zítko na sebe upozornil například u Obvodního soudu pro Prahu 8, kdy hlasitými projevy a skandováním spolu s dalšími lidmi vyjadřoval podporu Patriku Tušlovi obžalovanému z pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a Tomáši Čermákovi se Zdeňkem Masárem, kteří čelí stíhání kvůli výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegr.

„Do teď trvá soudní spor ve Švýcarsku, aby ty prostředky, které byly neoprávněným způsobem zabaveny, aby byly uvolněny,“ tvrdí Zítko. Další pochybnosti kolem tohoto projektu odmítá.

Kampaň dezinformátora: dary chodí na účty spolku, statisíce vybral z bankomatů
Zítko, který v minulosti provozoval restauraci v severočeské Kadani, je znám také tím, že natáčí videa, ve kterých podle Centra proti hybridním hrozbám Ministerstva vnitra šířil dezinformace nejprve o koronaviru, nyní především o válce na Ukrajině.

V minulosti však také nasbíral dluhy z podnikání, které neplatí. Navíc poslední roky získává peníze od svých příznivců na účet spolku Srdcem pro Vlast. Peníze často vybírá po desítkách tisíc z bankomatů nebo za ně tankuje benzin.

Napsat komentář