Novinky

V ČR leží poklad za stovky miliard korun, Čechům může změnit ekonomickou budoucnost. Vláda premiéra Fialy si na něj už brousí zuby

Komentář Jiřího Ovčáčka: Opravdu nejde o titulek ze světa hodně laciného bulváru. To je realita, která je pro Českou republiku na dosah ruky. V Krušných horách, konkrétně na Cínovci, se ukrývají 3 procenta celosvětových zásob lithia, jak potvrdil pro ŽivotvČesku.cz exministr průmyslu Karel Havlíček. Jde o kov, který je součástí baterií do elektromobilů nebo mobilních telefonů. Po lithiu proto lační mohutní nadnárodní výrobci. Zisk z těžby může dosáhnout astronomických 2000 miliard korun. Mimochodem, lithium se používá k léčbě maniodeprese, kterou česká politika svými projevy občas připomíná.

 

 

Je to realistické. Záležet ale bude na ceně lithia na světových trzích v konkrétní době. Samozřejmě tak může nastat až poté, co se případně zahájí těžba. A bude to poté v čase. Ale vypadá to poměrně nadějně, podařilo se najít způsob zpracování a odhaduje se, že na Cínovci mohou být až 3 procenta celosvětových zásob lithia,“ potvrdil Havlíček pro ŽivotvČesku.cz lákavé vyhlídky České republiky.

Nebyli bychom ale právě v Čechách, kdyby i u tak zásadní události, jakou je bohatství na dosah ruky, nepanovaly politické různice. Prudký spor o těžbu lithia potrápil už v roce 2017 tehdejší vládu Bohuslava Sobotky. Nyní se spíše politici předhánějí, kdo má větší zásluhy. K »zlatavému« projektu se hlásí vláda i opozice.

 

Nepřekvapí proto, když Karel Havlíček při vzpomínce na to, jak se podařilo získat pod českou kontrolu plán těžby, šťouchne do současných vládních stran. „Vzpomínám si, jak se nám pětikoalice vysmívala, když se nám povedlo v letech 2019 a 2020 dostat lithium pod kontrolu České republiky. Pomateně vykřikovali, ať ukážeme ty biliony,“ neodpustil si exministr průmyslu rýpanec.

Pravdou ovšem je, že premiér Petr Fiala bere možnost báječného zbohatnutí republiky velmi vážně. Netají se ostatně tím, že by rád z Česka učinil evropskou křižovatku, ekonomického tygra místo ospalé země, kde se dálnice staví desítky let. „Česko se díky tomu stane lithiovou velmocí Evropy,“ řekl Fiala při zářijovém výjezdu do Ústeckého kraje.

Česká republika, jak podotkl Karel Havlíček, už vyřešila citlivou otázku kontroly nad těžbou lithia. V rozvojových zemích často nadnárodní korporace devastují krajinu a zisk si z valné části ponechávají. To by neměl být případ těžby na Cínovci, zde má »kutat« polostátní společnost ČEZ. A zisk by podle Havlíčka měl být využit na zlepšení energetické soběstačnosti Česka.

Těžba i zpracování je díky nám pod kontrolou ČEZ. Je to jejich investice a výnosy by měly jít podle mého jednoznačně do posílení energetické soběstačnosti. To by měl být dlouhodobý cíl hlavního akcionáře ČEZ, tedy státu. Mimo jiné by se měl vykoupit podíl minoritních akcionářů,“ prohlásil stínový premiér z hnutí ANO pro ŽivotvČesku.cz. A dodal, že jedině ČEZ může složitý a celonárodně klíčový úkol zvládnout. Mají lidi, peníze, odborné kompetence a kvalitní management,“ vysvětlil Havlíček.

Pokud by Česko bylo banánovou republikou, po vytěžení vzácného kovu by surovina zmizela po odprodeji za hranicemi a ekonomika by nezískala další významné výnosy. Proto je klíčové, aby u nás vznikla obří továrna na lithiové baterie – gigafactory. A samozřejmě i masivní výroba elektromobilů. Vláda i hnutí ANO se v tomto shodnou, různici vyvolává otázka, kde by provoz měl vzniknout a kdo by měl být vlastníkem.

Podle Havlíčka by investorem měl být ČEZ. A gigafactory by umístil do Ústeckého kraje, ať je blízko Cínovce. Smysl to bude dávat, pokud se k těžbě a zpracování přidá i finální využití. Můj plán byl zapojit ČEZ do investice gigafactory a udělat zde unikátní řetězec. Nová vláda úplně nelogicky ČEZ z gigafactory vynechala a snaží se dát 10 miliard podpory nadnárodním subjektům, navíc úplně mimo region těžby, chtějí to nepochopitelně do Plzně. S ohledem na těžbu lithia je to velká chyba,“ řekl exministr průmyslu.

Ačkoliv se mnoho hovořilo v souvislosti s gigafactory právě o Plzni, premiér Petr Fiala dává naději i Ústeckému kraji. „Mimochodem, jedna z lokalit pro umístění gigafactory pro výrobu baterií je i nadále v Prunéřově, tedy tady v regionu. Nechceme tady pouze vytěžit lithium a dál se o nic nestarat,“ prohlásil při návštěvě severních Čech v polovině minulého týdne, jak uvádí oficiální zpráva na webu vlády.

Lithium a tisíce miliard jsou krásnou vyhlídkou, snem, který se může stát realitou. Otázkou ale je, co ale lidé, kteří žijí na Cínovci. Ačkoliv jde o místo, kde má těžba velkou tradici, nyní je zde spíše rekreační oblast, kde panuje klid. Místní se proto netají obavami z příchodu těžařů, jak informovaly SeznamZprávy. Jsou skeptičtí, že obec získá díky lithiu benefity pro zlepšení života. Obavy se snaží rozptýlit ČEZ, který slibuje monitoring stavu podzemních vod i přepravu vytěženého lithia lanovkou nebo pásovým dopravníkem, aby Cínovec netrpěl zahlcením nákladní dopravou.

jiri.ovcacek@zivotvcesku.cz
Publikováno: 25. 9. 2023

Napsat komentář